eny pracy. Twoją wiedzę bardzo szybko powiększą specjalistyczne kursy, z których od czasu do czasu powinieneś oczywiście skorzystać. Szczególnie cenne okazują się szkolenia bhp. A oto, jak wygląda przykładowy ich wstęp.
Bo każde takie szkolenie rozpoczyna się właśnie wstępem. Jeżeli jesteś pracownikiem, na samym początku otrzymasz informację na temat twoich prac oraz obowiązków zawodowych. Prawdopodobnie dowiesz się też, czym ogólnie zajmuje się twój szef, by następnie przejść do zapoznawania się z ewentualnymi zagrożeniami, na jakie możesz się natknąć w miejscu, w którym wykonujesz swoją pracę. Każde szkolenie BHP w pewnym stopniu związane jest również z tym, o czym mówi sama pierwsza pomoc. Osoba prowadząca szkolenie na pewno wytłumaczy ci bowiem, jak radzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami i trudnościami.
Bezpieczeństwo w zakładzie pracy
Oprócz ostrożności związanej z pandemią, nie zapominajmy o przestrzeganiu standardowych przepisów. Pospolite bhp i ppoż. nie mogą zostać pominięte. Szkolenia bhp powinny odbywać się zgodnie z ustalonymi harmonogramami i według wcześniej ustalonych zasad. Niebagatelna jest również pierwsza pomoc, której formuły każdy powinien znać. Bezpieczeństwo w zakładzie pracy to podstawowa reguła i kluczowe fundamenty ogólnej działalności. Pracownicy znający swoje prawa i obowiązki nie będą utrudniać wykonywanych zadań. Wyznaczone osoby do przeprowadzania pierwszej pomocy w zakładzie pracy, muszą być zawsze na miejscu, a ich numery telefonów - ogólnie dostępne. Załoga przedsiębiorstwa, która jest odpowiednio przeszkolona pod względem bhp i ppoż. potencjalnie jest bezpieczna. Jeżeli te podstawowe kwestie będą zawsze w porządku, to dbanie o zwykłe zagadnienia firmy będzie niezachwiane. Ponadto, w razie jakiegokolwiek wypadku przy pracy inspektorzy będą zwracać uwagę na stan wyszkolenia załogi pod względem przepisów.
Jak wygląda wstęp do szkolenia BHP?
I szkolenia ppoż, i kursy bhp zawsze rozpoczynają się dłuższym wstępem. Ten etap skupia się głównie na opisywaniu podstawowych praw i obowiązków poszczególnych pracowników oraz ich pracodawcy. Następnie przechodzi się już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.
A taką wiedzę zagwarantują im wyłącznie
Jako właściciel firmy, nawet tej niewielkiej i kilkuosobowej, sam stajesz się odpowiedzialni za ludzi, których zatrudniasz. Powinieneś zadbać o to, by zawsze mogli oni cieszyć się pełnym bezpieczeństwem. Zorganizuj najpierw ochronę ppoż, pamiętając, że wbrew pozorom nie ogranicza się ona wyłącznie do rozmieszczenia kilku gaśnic w budynku i umieszczenia ich w specjalnych pojemnikach za szklaną szybką. Twoi pracownicy sami muszą też wiedzieć, jak mogą zadbać o siebie i pozostałych ludzi pracujących w obiekcie. A taką wiedzę zagwarantują im wyłącznie profesjonalne szkolenia bhp.
Koniecznie przypilnuj więc tego, by każdy pracownik przeszedł przez takie szkolenie i je oczywiście ukończył. Jest to absolutnie niezbędna sprawa. Teoria to taka podstawa, ale pamiętaj, że równie ważna co ona jest praktyka. To pierwsza pomoc skupia się natomiast na praktycznych działaniach i uczy szybkiej reakcji w często trudnych sytuacjach. Na szkolenie z pierwszej pomocy też powinieneś wysłać wszystkich swoich pracowników.